Novonastale okolnosti, uzrokovane pojavom pandemije COVID19, uticale su i na promjene u načinu rada mnogih od nas. Ne treba posebno naglašavati prilagođavanja u sektoru kongresnog turizma. Naviknuti na susrete, živu riječ i razmjenu mišljenja tokom različitih događaja, primorani smo bili da se uklopimo u nove načine poslovanja putem različitih online platformi.
Šta onda preduzeti i kako na kvalitetan način organizovati događaje?
Jedan od glavnih načina da održite konferencije, seminare i druge poslovne susrete jeste organizacija online konferencije, takođe poznate i pod nazivom vebinari.
Kako zapravo funkcionišu ovakve virtuelne forme?
Cjelokupna komunikacija, razmjena različitih vrsta sadržaja se obavlja preko svih uređaja koji podržavaju ovakve platforme (računari, tableti, mobilni telefoni itd.)
Online konferencije obezbjeđuju poslovnu komunikaciju sa kolegama, saradnicima, klijentima i partnerima bez obzira na njihovu lokaciju, uz odsustvo bilo kakvih prepreka i ograničenja. Jedini preduslov je kvalitetna internet konekcija. Prednosti vebinara su što se sastanci održavaju u realnom vremenu, mnoge platforme nemaju limitirani broj učesnika, troškovi su minimalni a moguće je uvezati dodatne usluge kao što su simultano prevođenje sa više jezičkih pravaca.
Platforme su veoma jednostavne za korišćenje, tako da i oni učesnici koji nisu pretjerano potkovani tehničkim znanjem mogu savladati njihove funkcionalnosti, uz kraću obuku.

Efikasna organizacija vebinara za veliki broj učesnika može biti zahtjevna aktivnost, ukoliko pored velikog broja učesnika postoje i dodatni zahtjevi za povezivanjem više aplikacija, da se obezbijedi adekvatan prostor za “streaming” i/ili oprema koja neće narušavati ničije performance (dobar zvuk, slika i sl.)
Kao i svaki drugi događaj, i vebinari imaju unaprijed zakazano vrijeme održavanja i datum. Takođe, na raspolaganju je i opcija snimanja cjelokupnog događaja. Na taj način, učesnici se uvijek mogu ponovo odgledati/odslušati ono što im je bitno.
Platforme imaju i opciju dijeljenja ekrana (screen share) kako bi svi učesnici pratili govornika, kao zamjenu za video bim i projektor. Vrijedi spomenuti i opcije za razmjenu poruka (u tzv. chat box), distribuciju datoteka, analitiku o učesnicima, ankete i slično.
Posredstvom informatičke tehnologije moguće je obezbijediti interaktivnu edukaciju i efikasnije upravljanje ljudskim potencijalima, a time i aktivno uključivanje svih članova kolektiva u rješavanju kako svakodnevnih tako i onih strateških pitanja. Evidentno je da će razvoj ovakvog načina komunikacije nastaviti svoj procvat i nakon što se period pandemije završi. Međutim, kako su ljudi društvena bića koja preferiraju socijalizaciju uvijek će prednost dati klasičnim konferencijama u odnosu na virtuelne.
Svakako je dobro imati na raspolaganju oba rješenja, te se odlučivati za onu opciju koja je u datom trenutku najefikasnija.
Congress Travel stavlja na raspolaganje svojim klijentima različite vrste rješenja u pogledu kombinacije platformi i tehničke podrške, u zavisnosti od pojedinačnih potreba i preferencija. Za dodatne informacije nam se možete obratiti direktno putem mail forme ili kontakt telefona na sajtu.